Aktualności / Wydarzenia

Czy rzecznik prasowy jest jeszcze komukolwiek potrzebny?

Każdy ma dostęp do social mediów w swoim smartfonie i bez pośredników może komunikować się ze światem. Więc czy profesjonalny rzecznik prasowy jest jeszcze komukolwiek potrzebny? – pyta Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole Bank Polska, uczestnik debaty na KUL „Komunikacja czy miskomunikacja- kim dziś jest rzecznik prasowy?”. Serdecznie zapraszamy już w najbliższy piątek o godzinie 11.00.
 
- Jesteśmy w dość przełomowym momencie dla zawodu rzecznika prasowego. W tzw. komercji rzecznik już dawno przestał być typowym oficerem prasowym. Zajmuje się marketingiem, komunikacją wewnętrzną, CSR-em, a typowa praca rzecznika to często 10-20 proc. jego czasu pracy. Z kolei w instytucjach publicznych od pewnego momentu zaczęli komunikować szefowie, widzimy to choćby po byłych i obecnych ministrach. Jaka więc przyszłość czeka zawód rzecznika – wyjaśnia powody organizacji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, debaty rzeczników prasowych i szefów komórek komunikacji, Wojciech Andrusiewicz, dyrektor Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL.
 
W debacie udział wezmą rozpoznawalne twarze krajowego PR, przedstawiciele zarówno instytucji publicznych, jak i komercyjnych. Łączy ich wszystkich jedno – są specjalistami w swoim fachu i o komunikacji społecznej wiedzą wszystko. Duża część z nich przed pracą na stanowisku rzecznika prasowego, czy szefa pionu komunikacji, była zatrudniona w mediach. Michał Siegieda z Grupy WP, czy Jakub Stefaniak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii pracowali dla TVP, Karolina Wasilewska z Ministerstwa Sprawiedliwości w TVN24, Paweł Jurek z Pekao SA i Przemysław Przybylski – w rozgłośniach radiowych, a Paweł Żebrowski w Polskiej Agencji Prasowej. Szef pionu komunikacji PZPN, Tomasz Kozłowski, to były dziennikarz gazety Fakt, z kolei były rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Adrianik pracuje obecnie w Watykanie w portalu Vatican News. Dr hab. Robert Szwed z KUL na co dzień pracuje z młodzieżą w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania.


 - Może to epoka schyłku rzecznika prasowego i wraz z zanikiem tradycyjnego modelu mediów, w przeszłość odchodzi stara szkoła komunikacji publicznej? Jestem ciekaw opinii na ten temat koleżanki i kolegów po fachu, z którymi spotkamy się w Lublinie. To będzie ciekawa dyskusja. Oby wnioski były pozytywne – mówi Przemysław Przybylski.
 
Debatę rzeczników prasowych i szefów zespołów komunikacji poprowadzi Robert Feluś, znany dziennikarz, były naczelny gazety codziennej Fakt oraz tygodnika Wprost, a także były wicenaczelny WP.pl i były naczelny WP Sportowe Fakty. Trudno o lepszego dziennikarza, który miał do czynienia z rzecznikami prasowymi z różnych branż i różnych sfer działania państwa.
 
- Cieszę się bardzo na tę debatę, bo będę mógł zapytać jej uczestników, czy w dzisiejszych czasach, przy tak szybko zmieniających się mediach, ich praca jest jeszcze w ogóle komukolwiek potrzebna. No, może poza ich szefami, dla których rzecznik niezmiennie bywa piorunochronem w trudnych sytuacjach – ocenia prowadzący debatę.
 
Pamiętajcie, debata już w piątek 24 maja o godzinie 11.00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-113. Będziemy także dostępni online.

Live: