Zasady etyki publikacyjnej

Zasady etyki publikacyjnej Wydawnictwa KUL

Zasady etyki publikacyjnej przyjęte i respektowane przez Wydawnictwo KUL, mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, są zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (Committee on Publication Ethics; patrz: https://publicationethics.org).

 

Aby osiągnąć najwyższe standardy etyki publikacyjnej wydawnictwa naukowego, wszyscy zaangażowani w proces wydawniczy powinni zachowywać się odpowiedzialnie i etycznie, a swoje zadania wykonywać z najwyższą rzetelnością. Obowiązki te dotyczą wszystkich Pracowników Wydawnictwa KUL, Autorów, Redaktorów naukowych prac zbiorowych oraz Recenzentów.

 

Zasady obowiązujące Wydawnictwo KUL

  • Wydawnictwo KUL dokłada wszelkich starań, by podejmowane przez jego zespół działania były etyczne i pełne szacunku dla wszystkich osób zaangażowanych w proces wydawniczy.
  • Wydawnictwo przestrzega przepisów prawa obowiązującego w zakresie zasad równego traktowania Autorów.
  • W trosce o dobre imię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz w poszanowaniu dla zasad etyki publikacyjnej, Wydawnictwo stoi na straży uczciwości i rzetelności autorskiej, weryfikując oryginalność zgłaszanych do wydania tekstów (m.in. poprzez procedurę systemu antyplagiatowego) a także reagując na wszelkie przypadki zachowań nieetycznych, w tym plagiatów i autoplagiatów. W przypadku stwierdzenia nierzetelności naukowej, Wydawnictwo dokumentuje wszelkie jej przejawy oraz informuje Autora oraz odpowiednie podmioty.
  • Wydawnictwo przestrzega procedur postępowania w razie ujawnienia zachowań niezgodnych z prawem lub nieetycznych, zgodnie z zaleceniami COPE (patrz: https://publicationethics.org/files/Full%20set%20of%20Polish%20flowcharts.pdf). Podmiotem odpowiedzialnym za dalsze działania w przypadku stwierdzenia naruszenia zasad etyki publikacyjnej jest Rada Naukowa Wydawnictwa.
  • Wydawnictwo odpowiada za rzetelne i profesjonalne przygotowanie tekstu do druku (opracowanie redakcyjne, skład i łamanie, korekty oraz przygotowanie projektu okładki i stron tytułowych), zgodne z najwyższymi standardami edytorskimi i typograficznymi (zobacz: Instrukcja wydawnicza Wydawnictwa KUL). Prowadzona jest szczegółowa dokumentacja dotycząca wydawanej książki, w tym wszelkich zmian i poprawek dokonywanych na każdym etapie procesu wydawniczego. Wydawnictwo współpracuje z Autorem bądź Redaktorem naukowym pracy zbiorowej, szanując i biorąc pod uwagę jego opinię. Redakcja może bez zgody Autora dokonywać poprawek w tekście na podstawie zasad poprawnościowych w zakresie fleksji, składni, ortografii i interpunkcji, a także w sposobie powoływania się na literaturę w przypisach i bibliografii. Pozostałe zmiany mogą być wprowadzone w tekście przeznaczonym do publikacji pod warunkiem ich akceptacji przez Autora bądź Redaktora naukowego pracy zbiorowej.
  • Wydawnictwo zapewnia, że przygotowane przez Grafika projekty okładki są oryginalne i wykonane specjalnie na potrzeby danej publikacji.
  • Wydawnictwo zapewnia wszystkim uczestnikom procesu wydawniczego poufność informacji i bezpieczeństwo przetwarzania danych.
  • W sytuacji wycofania publikacji z procesu wydawniczego, Wydawnictwo nie będzie wykorzystywać materiałów przekazanych przez Autorów, chyba że zostanie podjęta decyzja o współpracy na innych zasadach, np. publikacja gruntownie przepracowanego materiału.

 

Zasady obowiązujące Autorów i Redaktorów naukowych prac zbiorowych

  • Autor oraz wszyscy Współautorzy pracy zbiorowej potwierdzają swoje autorstwo przedkładanej do wydania pracy oraz oświadczają, że jest ona dziełem oryginalnym oraz nie narusza jakichkolwiek praw licencyjnych czy autorskich innych osób fizycznych i prawnych. Oświadczają również, że praca nie została złożona czy wydrukowana w innym wydawnictwie, a także zobowiązują się do niewydawania jej w innym wydawnictwie przez okres obowiązywania umowy wydawniczej (zobacz: Oświadczenie Autora/Współautora). Jako zachowanie nieetyczne uważane jest zgłaszanie manuskryptów do więcej niż jednego wydawnictwa jednocześnie.
  • W przypadku utworów wieloautorskich Autorzy mają obowiązek ujawnić wkład poszczególnych osób w powstanie dzieła. Niedopuszczalne jest pomijanie autorstwa lub przypisywanie autorstwa osobom, które nie miały wkładu w powstanie pracy (tj. nieprawidłowości takie jak autorstwo grzecznościowe/gościnne).
  • Za rzetelność naukową pracy zbiorowej odpowiada jej Redaktor naukowy, który może w tym celu wprowadzać niezbędne poprawki, a także zdecydować o wycofaniu tekstu z publikacji w sytuacji uzasadnionych podejrzeń o nieetyczne praktyki publikacyjne danego Autora.
  • Obowiązkiem Redaktora naukowego pracy zbiorowej jest poinformowanie Autorów poszczególnych części publikacji o wniesionych na etapie opracowania redakcyjnego poprawkach oraz uzyskanie ich akceptacji ostatecznego kształtu tekstu.
  • Wydawnictwo wymaga, by Autor dostarczył wszystkie niezbędne zgody do publikacji tekstu i zawartych w nim materiałów, jeżeli te są chronione prawem autorskim (np. zdjęcia). Ostateczna decyzja o wykorzystaniu w publikacji proponowanego przez Autora materiału ilustracyjnego należy do Wydawnictwa.
  • Autor bądź Redaktor naukowy pracy zbiorowej ma obowiązek odpowiedniego oznaczenia wszelkich wykorzystywanych w przedkładanej publikacji tekstów innych Autorów (np. wydzielenia jako cytat z przywołaniem źródła) oraz podpisania wszelkich materiałów graficznych (zdjęcia, ryciny, wykresy, tabele, mapy itp.) ze wskazaniem źródła ich pochodzenia (np. autorstwo, miejsce przechowywania, link do strony internetowej). Ponadto jest on zobowiązany do umieszczenia wszelkich wykorzystanych w pracy publikacji w wykazie źródeł (bibliografii) oraz do zapewnienia dostępu do danych, na które powołuje się w pracy, także po jej publikacji.
  • Jeśli zakres publikowanej treści dotyczy badań na ludziach i/lub zwierzętach, Autor bądź Redaktor naukowy pracy zbiorowej jest zobowiązany do przedstawienia zgody komisji etycznej lub innego stosownego pozwolenia na prowadzenie takich badań.

 

Zasady obowiązujące Radę Naukową Wydawnictwa KUL

  • Rada Naukowa Wydawnictwa KUL jest organem zewnętrznym wobec Wydawnictwa KUL, opiniującym i doradczym.
  • Rada Naukowa Wydawnictwa KUL opiniuje zgłaszany tekst pod kątem jakości naukowej, wartości merytorycznej, rzetelności badawczej oraz stopnia opracowania i przygotowania tekstu. Może zaproponować naniesienie niezbędnych uzupełnień czy poprawek, a także zaopiniować o odrzuceniu tekstu (nieprzyjęciu tekstu do planu wydawniczego), uzasadniając swoją opinię w formie pisemnej, która następnie zostaje przekazana Autorowi bądź Redaktorowi naukowemu pracy zbiorowej. Ostateczna decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu tekstu należy do Dyrektora Wydawnictwa KUL, który bierze pod uwagę opinię Rady Naukowej Wydawnictwa KUL.
  • Rada Naukowa Wydawnictwa KUL wyznacza Recenzentów zgłaszanej publikacji biorąc pod uwagę ich kompetencje, osiągnięcia naukowe w dyscyplinie, której dotyczy dany tekst, a także dbając o niezachodzenie konfliktu interesów między Autorem bądź Redaktorem naukowym pracy zbiorowej a Recenzentami oraz gwarantując zachowanie zasady double-blind review. Może przy tym wyznaczyć Recenzentów spośród czterech proponowanych Recenzentów wskazywanych we wniosku wydawniczym przez Autora bądź Redaktora naukowego pracy zbiorowej, ale może także wyznaczyć Recenzentów spoza tej listy.
  • Rada Naukowa Wydawnictwa KUL ma obowiązek reagowania, w przypadku zachowań niezgodnych z prawem czy nieetycznych któregokolwiek z uczestników procesu wydawniczego oraz w sytuacji wykrycia w procedurze antyplagiatowej plagiatu bądź autoplagiatu, zgodnie z procedurami przedstawionymi przez COPE (patrz: https://publicationethics.org/files/Full%20set%20of%20Polish%20flowcharts.pdf).

 

Zasady obowiązujące Recenzentów

  • Cały proces recenzyjny odbywa się z zachowaniem Procedury recenzyjnej Wydawnictwa KUL i jest zgodny z omówionymi tam zasadami.
  • Jeżeli osoba otrzymująca propozycję sporządzenia recenzji nie posiada odpowiedniego przygotowania merytorycznego bądź praktycznych możliwości napisania recenzji w określonym terminie, jest zobowiązana do odrzucenia recenzowania przedłożonej publikacji.
  • Recenzent przygotowuje recenzję w sposób możliwie najbardziej obiektywny, sprawiedliwy i rzetelny, zgodnie z posiadaną wiedzą i w określonym terminie.
  • Recenzent nie ma możliwości zlecenia sporządzenia recenzji innemu Recenzentowi bez wcześniejszego uzgodnienia tego z Wydawnictwem.
  • Obowiązkiem Recenzenta jest poinformowanie Wydawnictwa KUL o podejrzeniu plagiatu, autoplagiatu, nieuczciwości i nierzetelności autorskiej, a także o uchybieniach w przytaczaniu danych, zastosowanej metodologii czy konstrukcji tekstu, co powinno zostać przedstawione w przygotowywanej w formie pisemnej recenzji wydawniczej z podaniem konkretnych miejsc i przykładów z tekstu.
  • Informacje uzyskane z recenzowanych tekstów nie mogą być wykorzystywane w badaniach własnych Recenzentów czy w innych celach bez pisemnej zgody Autora.
  • Recenzent zachowuje zasadę poufności – zobowiązany jest do nieudzielania informacji o treści publikacji osobom nieupoważnionym.
  • Recenzenci są zobowiązani do formułowania opinii w sposób bezstronny oraz dotyczący jedynie wartości naukowej pracy i oryginalności ujęcia problemu.
  • W trosce o zachowanie rzetelności naukowej i uczciwości Wydawnictwo KUL publikuje jedynie teksty, które otrzymały recenzje świadczące o wysokiej wartości naukowej danego opracowania.

WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona